MIÉRT ÉPPEN AZ AKUPUNKTÚRA?
dr. Salamon László ― Huttmann Katalin
Ezen rövid ismertetőt a betegek leggyakoribb kérdései alapján állítottuk össze 10 éves akupunktúrás tapasztalattal a hátunk mögött.
Az akupunktúra a hagyományos keleti orvoslás (HKO) egyik legjelentősebb gyógyítási módszere, amelyet a Földön ma is több mint 2 milliárd emberen alkalmaznak.
A HKO egyéb lényeges gyógyítási eljárásai:
-
moxibusció (speciális melegítő terápia)
-
kínai gyógyszerészet
-
dietetika, amely a testi-lelki alkathoz, aktuális betegséghez igazodik
-
masszázs
-
meditáció
A HKO olyan, több mint kétezer éves gyógyítási eljárás, amely filozófiai alapját a Taoizmusból meríti. A Taoizmus alapelvei és a modern fizika (kvantummechanika, relativitáselmélet) megdöbbentő egyezést mutatnak (lásd pl. Fritjof Capra: A fizika taoja c. könyvét).
Röviden arról van szó, hogy a taoisták a Világegyetem jelenségeinek magyarázatát ― köztük az emberi életműködéseket ― egy kétpólusú kódrendszerrel modellezték (yin-yang ellentétpár) a mai korszerű számítógépek működési elvéhez hasonlóan, aholis a binális kód a kettes számrendszer (1 és 0), s amelynek segítségével a computer a legbonyolultabb matematikai műveleteket is képes e két számmal elvégezni.
Ugyanúgy a legsúlyosabbnak tűnő betegség vagy tünetegyüttes is a yin-yang ellentétpár által értelmezhető, ami a kezelési mód megválasztásának alapfeltétele. A kezelés lényege a megbomlott yin-yang egyensúly helyreállítása az akupunktúrás meridiánok mentén elhelyezkedő pontokon, amely tűszúrással vagy lézerbesugárzással történik. Természetesen ennek a módszernek az elsajátítása hosszú éveket vesz igénybe, a kínai orvosok, pl. 5-6 évig tanulják a Hagyományos Kínai Orvoslás egyetemein.
Mint minden módszernek, az akupunktúrának is megvannak a maga korlátai, természetesen minden betegségben kellő eredményességgel nem alkalmazható. Jó megközelítésben úgy foglalható össze az alkalmazási területe, hogy nem hat az alkati, genetikai elváltozásokra, a funkcionális, működési zavarokra kiváló hatású, a szervi megbetegedéseket illetően pedig bizonyos esetekben jó hatás mutatkozik, máskor kevésbé, így tehát ez egyéni elbírálást igényel.
Az ún. funkcionális zavarokban az európai orvoslás eredményei meglehetősen szerények, így ezekben a HKO szinte egyeduralkodó.
Sok esetben ― főleg szervi elváltozásoknál ― a kínai és az európai orvoslás együttes alkalmazása a legkívánatosabb a beteg számára, mert így a gyógyszerszükséglet (s ezzel a mellékhatás) jelentősen csökkenthető, ill. a páciens közérzete, munkabírása számottevően javítható a pusztán gyógyszeres kezeléshez képest.
Az akupunktúrával jól kezelhető betegségek:
Mindenekelőtt a mozgásszervi betegségeket emelnénk ki, mert nincs még egy módszer egyik orvoslásban sem, amely ilyen eredményes lenne a reumatológiában. Mivel az európai orvoslás a HKO meridiánrendszerét és az igen kifinomult diagnózist lehetővé tevő gondolkodásmódját nem ismeri, a kórisme felállításában legtöbbször a radiológiai vizsgálatra hagyatkozik, s a panaszok eredetét a röntgenelváltozásoknak tulajdonítja. Így eleve elzárja magát a legtöbb reumatológiai zavar megértésétől, melynek következtében kezelni csak tünetileg tudja azokat.
Ezek után nem csoda, hogy gyakran hangzanak el a következő fátumok: "elmeszesedett, kopott izületek", "ezzel most már együtt kell élni", "nem lehet rajta segíteni", "ez már elkíséri élete végéig".
A legújabb divatos téveszme az, hogy a fájdalmak okaként a csontritkulást jelölik meg, holott tudvalevőleg ez az elváltozás fájdalmatlan.
Részletesen: gerinc- és izületi panaszok, derék- és végtagfájdalmak, ín- és izomfájdalmak, "ideggyulladások" és gerincsérv bizonyos esetei, sportsérülések, izületi gyulladások, izomgörcsök, stb.
Emésztőrendszer:
Gyulladásos elváltozások, fekélyek a gyomorbélrendszerben, máj- és epepanaszok, emésztési és székelési rendellenességek.
Légutak:
Asztma, hörghurut, torokfájás-gyulladás, szénanátha, arcüreggyulladás, stb.
Vérkeringés:
Visszértágulás, aranyér, zsibbadások, hideg végtagok, duzzanatok, érszűkület kezdeti stádiuma.
Nőgyógyászat:
Havivérzés rendellenességei, emlőgyulladás, klimaxos panaszok, petefészekciszta, mióma.
Hallás:
Bizonyos halláscsökkenések, fülzúgás, fülfájás, gyulladásos elváltozások.
Szemészet:
Bizonyos látáscsökkenések, kötőhártya-gyulladások, stb.
Urológiai zavarok:
Krónikus gyulladások, gyakori vizeletürítés, nehézkes vizelés, bevizelés, stb.
Idegrendszernek tulajdonított zavarok:
Ingerlékenység, álmatlanság, bizonyos depressziók, aluszékonyság, Fejfájás, migrén, szédülés, arcidegzsába, arcidegbénulás.
Bőrbetegségek:
Bizonyos ekcémák, pikkelysömör, herpesz, övsömör, hajhullás.
Fogyókúra:
Tapasztalataink szerint csak akkor érhető el tartós eredmény, ha valamilyen jól kezelhető elváltozás, emésztési vagy anyagcserezavar áll az elhízás hátterében, alkati sajátosságnál nem érdemes alkalmazni.
Dohányzásról való leszoktatás
Hány akupunktúrás kezelés szükséges?
Akut esetben általában 2-8, idült esetben 5-15, kétes kórjóslat esetén, ha 2-5 kezelésre javulás nem mutatkozik, nem javasoljuk a kezelés folytatását.
Milyen gyakran szükséges a kezelés?
Akut esetben heti 2-4, krónikus esetben heti 1-2-szeres gyakorisággal, melyet a javulás mértéke szerint ritkítani lehet.
Meddig tart a kezelés hatása?
Sok esetben végleges megoldást nyújt, máskor javasolt a kúra időszakonkénti (pl. évente) megismétlése. A kezelések hosszú távú hatása azonban nagymértékben függ attól, hogy az általunk ajánlott életmódi tanácsokat betegünk a továbbiakban mennyire tartja be.
Az akupunktúra mellékhatásai
Mivel rendelőnkben csak minőségi HKO-ban jártas orvosok dolgoznak, ezért helytelen kezeléstől, mellékhatásoktól nem kell tartani. (Az akupunktúrás képzettség színvonala szempontjából óriási a különbség a különböző rendelőkben a kezelést végzők között).
Kell-e hinni az akupunktúrában?
Természetesen nem. Kisgyermekeken, ill. külföldön állatgyógyászatban is alkalmazzák, s ezen esetekben nehéz lenne azt állítani, hogy a hit erejétől következett be a gyógyulás. Továbbá altatásban ugyanúgy működik az akupunktúra, mint éber állapotban.
A kezelések időtartama
30 perctől másfél óráig tart.
Az akupunktúrás tű
Steril és igen vékony tű, átmérője 0,2-0,3 mm, hossza 0,5-5 cm.
Mennyire fáj a tűszúrás?
A tűk vékonysága és megfelelő szúrástechnika miatt a fájdalom meglepően csekély, a legtöbb esetben nem, vagy igen kis mértékben érezhető a tűszúrás.
Lézerakupunktúra
Rendelőnkben lézeres kezelés is folyik. Leginkább gyermekek kezelésére ajánljuk. Felnőtteknél a tűs kezelés hatásfokát nem éri el, néhány felületes bőrbetegségtől eltekintve. A tűszúrást elutasító betegeinknél alkalmazzuk.
További információért forduljon rendelőnkhöz: 92/ 317 - 804
dr. Salamon László és dr. Huttmann Katalin
|
|